Kozí mléko?
- Historicky první nádoj od naší kozy pro měření v kontrole užitkovosti duben 2012
Co děláme pro kvalitu našeho mléka ?
Od června 2015 dojíme kozy v malé dojírničce, zcela oddělené stavebně od kozínů a začali jsme používat přípravek Valiant na desinfekci struků, sledujeme při kontrole užitkovosti parametry mléka a náš aktuální bazénový průměr stáda z našich 5 dojených koz je 280 tisíc somatických buněk na ml mléka.Norma u koz povoluje 1500 tisíc ml SB.
Toužíte po „elixíru zdraví a krásy“?
Pak určitě vyzkoušejte kozí mléko a výrobky z něj. Pozitivní účinky kozího mléka znali již naši předkové a bylo jimi považováno za „elixír krásy a dlouhověkosti“. Kozí mléko je totiž výborné na problematickou pleť, chrání vaši imunitu, pozitivně působí proti civilizačním chorobám, hodí se do redukčního jídelníčku a pít jej mohou i děti . Není totiž tak tučné jako mléko kravské a pro mnoho lidí může být i lépe stravitelné.Pozitivní je též jeho vliv na alergie – řada lidí je alergická na kasein (kazein), který je hlavním proteinem v kravském mléce. Léčebné účinky kozího mléka na zdraví jsou dnes dokázány nejenom staletími užívání, ale jsou také podloženy mnoha vědeckými studiemi. Příznivě působí na onemocnění trávicího traktu a orgánů jako játra či slinivka.
Čerstvé, vońavé, bio mléko je opravdu skvělé…
A jaké jsou jeho hlavní výhody?
Je lehce stravitelné, pozitivně působí na imunitní systém, příznivé účinky má také při kloubních onemocněních a je často doporučováno jako prevence nádorových chorob. Působí antistresově, reguluje vlhkost pleti a zlepšuje onemocnění kůže.
Obsahuje minerální soli, vápník, hořčík, sodík, draslík a fosfor. „Ve 250 ml kozího mléka přijmete až 30 % doporučeného denního příjmu vápníku a je známé, že právě vápník se hodí při redukční dietě – pomáhá totiž metabolismu štěpit tuky,“ tvrdí výživový odborník Ladislav Škába. Hořčík navíc chrání srdce před kardiovaskulárním onemocněním a snižuje krevní tlak. Také obsahuje vitaminy A, skupiny B, C, D, E a kyselinu listovou. Kozí mléko je cenným zdrojem bílkovin – s jedním hrnkem kozího mléka přijmete až 18 % kvalitní bílkoviny. Významný je i obsah taurinu, který se v organizmu podílí na syntéze žlučových kyselin a má vliv na nervové přenosy a funkci očí a svalů.Lepší stravitelnost je způsobena složením tukových částic, které se podobají mateřskému mléku. Když máte s pitím samotného kozího mléka problémy, lze si pochutnat na skvělých kozích sýrech, tvarohu či jogurtu.
Degustační vzoreček
Prevence proti rakovině
Jak nám kozí mléko pomáhá? Je prevencí nádorových onemocnění: Koza a žralok nikdy neonemocní rakovinou. Její tělo si dokáže vytvářet účinné protilátky proti nádorovému bujení. U lidí, kteří pijí kozí mléko, bude předpoklad onemocnění rakovinou nižší.
odstřeďování mléka
Lék proti migrénám
Odborníci také tvrdí, že kozí mléko pomáhá ženám trpícím migrénami. Pokud je to i váš problém, zkuste kravské mléko ve svém jídelníčku nahradit právě kozím. Pokud ze svého jídelníčku vyloučíte kravské mléko a nahradíte jej kozím, může dojít k výraznému snížení počtu migrén a k jejich méně obtížnému průběhu. Navíc je plné látek z bylin, které koza na pastvě sní. Kozy jsou totiž velmi vybíravé, a proto nepozřou vše, co jim takzvaně „naservírujete“ na zahradě. Ne nadarmo se říká – „mlsný jako koza“…
Pochutnají si alergici i děti
První dojení -5 let
Výzkumy se také zaměřily na konzumaci kozího mléka a výrobků z něj dětmi. V dnešní době jich totiž už přes 8 % trpí alergií na kravské mléko, respektive bílkovinu v něm obsaženou. Vhodnou náhradou za kravské mléko a výrobky z něj mohou být právě kozí produkty.Kozí mléko neobsahuje bílkovinu kasein, která je obsažena v kravském mléce. Má se přitom za to, že až 60 % populace je více či méně na tuto bílkovinu alergická. Oproti kravskému mléku dává kozí mléko při fermentaci měkčí sraženinu. Tuk v kozím mléce je rozptýlený v mnohem menších globulích a je tak lépe stravitelný. Tím je vlastně již přirozeně homogenizovaný a není třeba jej mechanicky homogenizovat. Čerstvě nadojené kozí mléko ještě než vychladne, má opravdové léčivé vlastnosti.
Na rozdíl od kravského není třeba čerstvě nadojené kozí mléko svařovat, protože je lehce stravitelné již syrové.“ Bylo prokázáno, že celých 75 % těchto dětí nemá s trávením kozího mléka problémy. Intoleranci laktózy jako takové ale samozřejmě ani kozí mléko neřeší! Vhodné je i pro léčbu atopického ekzému, a to nejen ke konzumaci, ale i ke koupelím. U kožních ekzémů pomáhají koupele zejména v kozí syrovátce.
Pomoc při revmatické bolesti
Kozí mléko má protizánětlivé účinky a posiluje imunitní systém.
Lék na nemoci trávicího traktu, jater a slinivky
Kozí mléko pomáhá díky svému složení i při těchto onemocněních. Snižuje zahlenění orgánů a svým zásaditějším charakterem, než má mléko kravské, také trávící trakt udržuje v lepším chodu.
Jak sehnat kozí mléko
Nejlepší kozí mléko získáte z domácích malochovů a kozích farem. V dnešní době se jich i u nás objevuje stále více. Někdy jejich kozí mléko můžete zakoupit na různých farmářských trzích, ale nejlepší je zajet se na farmu rovnou podívat. Stačí jen zabrouzdat na internetu a objevit tu, která je k vám nejblíže. Setkáte se tam s příjemnými a ochotnými lidmi a i pro vaše děti to může být hezký zážitek.Kozí mléko není vůbec hlenotvorné, ale snižuje obsah železa v těle při dlouhodobém užívání /nutno doplnit potravinami s obsahem železa/. Žádné mléko se nesmí pasterizovat nebo zahřát nad 40 stupňů C (pokud se tak stane, je lépe je potom už důkladně převařit). Kozy netrpívají tuberkulózou, takže se zmenšují důvody pro pasterizaci jejich mléka.Kozí mléko také obsahuje například až 10x více sloučenin fluoru než kravské mléko. Fluor posiluje imunitu, chrání zuby a zpevňuje kosti. Pasterizací jsou však jeho účinky ztraceny. Anorganický fluor dodávaný v tabletách, zubních pastách, pitné vodě je méně využitelný a pro organizmus více toxický než fluor v surovém mléce. Výhodou kozího mléka je, že může být zmraženo, aniž by se srazilo, jako je tomu u mléka kravského.
Inspirace do vlastní kuchyně
Chcete si vyrobit vlastní kozí sýr? Stačí si jen použít pár kapek citronové šťávy. Nakapete ji do čerstvého mléka a necháte vysrážet. Poté přecedíte přes plátno, či jemné sítko, přidáte sůl, kmín ,nebo čerstvé bylinky, a jiné ingredience, záleží na vší chuti a fantazii a promnete. Necháte uležet den až dva v chladu. A pak už jen dobrou chuť.