SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Anglonubijské kozy

V malebné údolíčku řeky Moravská Dyje žijeme společně s našimi zvířaty v malé vesničce Modletice.Na mapě je to tečka přímo  na hranici Jihočeského, Jihomoravského kraje a Rakouska.lezeni

Radujeme se z každého dne prožitého s nimi. Naše zvířata mají hodně volnosti a individuální péči. V chovu preferujeme zdravotní prevenci, takže naše zvířata jsou pravidelně očkována ,odčervována a v náročných obdobích jim doplňujeme vitamíny.Krmnou dávku připravuje ve spolupráci s odborníky na výživu, částečně mícháme svou krmnou dávku,další část krmení představují granule vyrobené na míru podle vyšetření krve našich zvířat. Směs začala vyrábět od 1.7.2013  firma VK-Drcman a jmenuje se Nubir- super. V současné době máme tři chovné kozy jedna je přivezená z Německa, druhá je původem z Holandska a třetí je již u nás odchovaná, ale připouštěná v Německu kozlem z Anglie.

Naše malé kozí stádečko se námv roce 2013  rozrostlo o malou čertici jménem, Gogo,  přivezli jsme si ji zase z Německa, má dobrý původ a  tak neuvěřitelný temperament, takže  od srpna 2013 máme tři dospělé kozy a mladičkou kozičku Elites GoGo. V roce 2014 doplnila naše malé stádečko naše odchovaná kozička Maura. Je to dcera Carmenky a vnučka Ciarky, zakladatelky našeho stáda. Maura je geneticky bezrohá po tatínkovi Vilíkovi.

Duben 2014 aby malé Mauře nebylo mezi velkými kozami smutno, dostala kamarádku Hoyers Nettie, která má též velmi dobrý původ a tak doufáme že v budoucnu bude pro naše stádečko přínosem.Zatím je to jen malý velmi drzý diblík.

Takže duben 2014 naše stádečko se skládá ze 3 koz matek, jedné dorostenky a dvou malých kozích slečen.

Březen 2015 naše kozí stádečko se pomalu rozrůstá, aktuálně máme 4 kozí maminky, jedna koza naše Mauřička bude kozlit , jednu ročku a 2 naše odchované kozí slečinky Tiffany a Celinku. Listopad 2015 k našim kozičkám přibyly ještě malá Salome z Nýdku a Peatcourt Zelda a mladá budoucí maminka Peatcourt Kaylie.V roce 2016 jsme provedli první selekci a rozloučili se s Goginkou a tak naše stádo čítá 10 chovných koz.

naše rozpustilá Tiffany 1 měsíc po koupeli v septiku se byla doma umýt a usušit

Tiffany 1 měsíc po koupeli v septiku se byla doma umýt a usušit

Celinka 17.12.

Celince jsou 3 dny a je poprvé venku

Netttinka je už naše !

Netttinka je už naše !  Hoyers Nettie 10 týdnů

Maura 6 týdnů

Maura 6 týdnů

Chovne kozyNaše vesnička má jen 16 domů a kozičky se staly velkou atrakcí. Všichni nás vítají s úsměvem a pochopením, když zrovna brzdí provoz na silnici. Postupně naše osazenstvo oceňuje i jejich lahodné mléko a sýry a tak věříme že  soužití Modletických koz bude i nadále v takové pohodě jako doposud. Blízké i vzdálenější okolí nabízí pro naše holky neuvěřitelné množství vybraných pochoutek a tak podnikáme výpravy do lesů i remízků na louky, meze a samozřejmě k řece.Krmná dávka našich koz je proto pravidelně doplňovaná tím co si ony sami vyberou na volné pastvě.

Stádečko našich koz podzim 2013

Modletické kozy

Modletické kozy květen 2013

Modletické kozy

Modletické kozy všechny naše chovné kozy zleva – Hoyers Nettie, Maura z Modletic, Carmenka z Modletic,Elites GoGo, PeacaurtTina a Ciara vom Suletál                        září 2014

V malebné údolíčku řeky Moravská Dyje žijeme společně s našimi zvířaty v malé vesničce Modletice.Na mapě je to tečka přímo  na hranici Jihočeského, Jihomoravského kraje a Rakouska.

lezeni

léto 2014

Radujeme se z každého dne prožitého s nimi. Naše zvířata mají hodně volnosti a individuální péči. Náš chov je v kontrole užitkovosti a zdraví, v červenci 2015 obdržel i Status rizika vůči scrapie – hospodářství se zanedbatelným rizikem.V chovu preferujeme zdravotní prevenci, takže naše zvířata jsou pravidelně očkována ,odčervována a v náročných obdobích jim doplňujeme vitamíny. Naším veterinářem je MVDr.Jan Komenda.Krmnou dávku připravuje ve spolupráci s odborníky na výživu, částečně mícháme svou krmnou dávku, další část krmení představují granule vyrobené na míru podle vyšetření krve našich zvířat. Směs začala vyrábět od 1.7.2013  firma VK-Drcman a jmenuje se Nubir- super.Dbáme na to aby kozy mají dostatek pohybu, chodíme téměř každý den i na volnou pastvu.

Modletické kozy s kůzlaty prosinec 2014

Modletické kozy s kůzlaty prosinec 2014

 V současné době podzim  2012  máme tři chovné kozy jedna je přivezená z Německa, druhá je původem z Holandska a třetí je již u nás odchovaná, ale potomek kozla z Anglie.Naše malé kozí stádečko se nám roce 2013  rozrostlo o malou čertici jménem, Gogo,  přivezli jsme si ji zase z Německa, má dobrý původ a  tak neuvěřitelný temperament, takže  od srpna 2013 máme tři dospělé kozy a mladičkou kozičku Elites GoGo. V roce 2014 doplnila naše malé stádečko naše odchovaná kozička Maura. Je to dcera Carmenky a vnučka Ciarky, zakladatelky našeho stáda. Maura je geneticky bezrohá po tatínkovi Vilíkovi.

Duben 2014 aby malé Mauře nebylo mezi velkými kozami smutno, dostala kamarádku Hoyers Nettie, která má též velmi dobrý původ přivezená z Německa, potomek anglických koz a tak doufáme že v budoucnu bude pro naše stádečko přínosem.Zatím je to jen malý velmi drzý diblík.

Takže duben 2014 naše stádečko se skládá ze 3 koz matek, jedné dorostenky a dvou malých kozích slečen.

Leden 2015 aktuální stádo tvoří 4 kozy v laktaci , 2 roční dorostenky a do dalšího chovu si necháváme 2 malé námi odchované kozičky Tiffany od Tinky 29.11.2014 a Celinku od Ciary 14.12.2014.

Květen 2015 k naším  8 kozičkám jsme si přivezli Salome z Nýdku  -kůzle ve věku 3 měsíců.

Říjen 2016 aktuálně máme 10 chovných koz před rokem jsme přivezli 2 kozy od p.Kuperse Peatcourt Kaylie a Zeldu a naopak v létě jsme provedli první selekci .

Červen 2017 nyní máme 11 chovných koz starších 1 roku ke stávajícímu stádečku se přidala angličanka Ivans Amy a 2 naše odchované kozičky a posilu stáda představuje malá Peatcourt Karolina.

Chovne kozyNaše vesnička má jen 16 domů a kozičky se staly velkou atrakcí. Všichni nás vítají s úsměvem a pochopením, když zrovna brzdí provoz na silnici. Postupně naše osazenstvo oceňuje i jejich lahodné mléko a sýry a tak věříme že  soužití Modletických koz bude i nadále v takové pohodě jako doposud. Blízké i vzdálenější okolí nabízí pro naše holky neuvěřitelné množství vybraných pochoutek a tak podnikáme výpravy do lesů i remízků na louky, meze a samozřejmě k řece.Krmná dávka našich koz je proto pravidelně doplňovaná tím co si ony sami vyberou na volné pastvě.

Stádečko našich koz podzim 2013

Modletické kozy

Modletické kozy květen 2013

Naše začátky

Tak do doby než se narodí kůzlátka už snad zbývá jen pár
dnů. Hlídáme ji jako ostříž, protože jsou opravdu velké mrazy, a kůzlata potřebují první den +15


Výběr anglonubijských koz

Poprvé jsme tyhle strakaté kozy s velikýma ušima viděli na výstavě  y roce 2010. Tehdy se mi prostě jen velmi líbily. Jejich vlající dlouhé uši i jejich barevnost. Potom jsem našla v moudrých knihách, že to je jediné plemeno, které může svým mlékem nahradit mléko ovčí. Začala jsem číst dostupné informace a koukat všude kde byly AN kozičky k vidění. Skončilo to rozhodnutím, že si moc přeji mít jednu či dvě doma. Začala jsem zjišťovat všechna pro a proti. Chov anglonubijských koz je o poznání náročnější než chov CF. Po dohodě s mým mužem, že kozičkám skutečně můžeme zabezpečit vše, co je třeba jsem začala hledat chovná zvířata, rozhodujeme se, že si chceme pořídit 100% AN kozy s POP a též se s nimi zapojit do KU . Napsala jsem mnoha chovatelům 100 % AN kozičku s průkazem původu nám nikdo u nás nechtěl ani rezervovat ani prodat. Dlouhé zimní večery jsem tedy hledala na internetu možnosti v cizině. Domluvili jsme se v Německu, dojeli jsme se tam na jaře do dvou chovů podívat a nakonec jsme si i vybrali již dospělou kozu Ciaru /25.02.2009 /. Velmi se nám líbila její matka odchovaná v Suletálu. Má dokonalé vemeno  na ruční dojení, je krásně zbarvená, dobře se stará o své nádherné potomky.Nemá potíže s kozlením,. Ciařiným otcem je Klito dovezený z Anglie  domluvili jsme se , že se pokusí kozu připustit jejich kozlem Geronimem / přivezený 2010 ze Skotska ze stáda Dr. Manna / a my si ji na začátku listopadu přivezeme pokud to bude možné, již připuštěnou. Aby jí u nás samotné nebylo smutno, tak k ní seženou ještě letošní kozičku. Jak jsme se na jaře  domluvili tak se i stalo. Ciara by měla být na konci září připuštěná a přivezli pro nás z Holandska malou hnědou kozičku Tinu / 30.04.2011 /. Po dlouhém, náročném vyjednávání je stanoven termín dne D na 9.11.2011.

Dovolte abych se vám představila jako budoucí nová obyvatelka Modletic. Je mi 2,5 roku jmenuji se Ciara

Příprava

V průběhu léta a podzimu se na nové obyvatele řádně připravujeme. Postavili jsme nový větší seník, a na místě bývalého, jsme postavili dvě stání, jedno pro kozy a jedno pro beránky. Stáj jsme prosvětlili dalším oknem, zateplili, zavedli osvětlení a přívod el. proudu pro temperování stáje kůzlatům. Také jsme se zásobili vším krmením, co budou naše krasavice potřebovat. Vybudovali jsme také vyvýšenou plochu, kde na jaře postavíme  ještě jednu ohradu s  přístřeškem, aby naše kozičky nechodily do mokra v případě nepříznivého počasí. Byla jsem se podívat u jednoho z nejlepších chovatelů AN koz u nás pana Dopity v Ostružně , také jsme předběžně vybrali jsme pro naše holky ty správné ženichy na připouštění. Nyní zbývá jen kozičky v pořádku přivést a začne se náš život kozí….. a začal….

9.1.2011 vezeme si domů naše vymodlené princezny

9.11.2011 vezeme si domů naše vymodlené princezny

 

Holky si pomalu zvykají na svobodu vlídné zacházení i na svoje lidi

Holky si pomalu zvykají na svobodu vlídné zacházení i na svoje lidi

Najdete nás také na facebooku, přidejte se k nám :-)!

Anglonubijské kozy


2 Responses  
 • Brožová Helena writes:
  Březen 3rd, 2015 at 19:29

  Ahoj lidičky náhodou jsem se dostala na vaše stránky.Scháním pro mou kamarádku k narozeninám liliputky a skončila jsem u koziček.Máte je moc hezké vše jsem si přečetla o vašich začátcích a přeji vám, aby se vaše stádečko nadále úspěšně rozrůstalo.Třeba někdy pojedeme na vandr a nohy nás zavedou k vám.S pozdravem a chovu zdar přeje Helena z Mostu.

  • PokornaI writes:
   Květen 1st, 2015 at 14:57

   Děkujeme těší nás to a pokud u nás při vandrování přibrzdíte, budete určitě vítáni !!!


Zanechte komentář


XHTML: Můžete použít tyto tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
»  Substance:WordPress   »  Style:Ahren Ahimsa